Winnica Jadwiga w sercu Wzgórz Trzebnickich – unikalny terroir
Winnica znajduje się w paśmie grzbietu południowego Wzgórz Trzebnickich. Ze szczytów tych wzgórz rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląską, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz Nasza winnica położona jest w malowniczym terenie Wzgórz Trzebnickich. Wino, produkowane przez nas na tych terenach to nie jedyna zaleta tej okolicy. Ze szczytów rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląską, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym masywem Ślęży. Region Wzgórz Trzebnickich z racji niewątpliwych walorów przyrodniczych jest ważną atrakcją turystyczną. Pagórki po przeplatane siecią szlaków rowerowo-pieszych, barwne szachownice pól porośnięte sadami, bogactwo dzikiej zwierzyny czy sielskie widoki okolicznych wsi to najlepsza wizytówka naszej lokalizacji. Ponadto bliskość miasta z ciekawą średniowieczną historią i zabytkami, sprawia, że okolice Trzebnicy obfitują w atrakcje turystyczne.
Wzgórza Trzebnickie to wzniesienia polodowcowe. Podłoże, na którym posadzono winorośle, zostało więc ukształtowane przez nawiane pyły lessowe oraz działanie lądolodu, który wypchnął trzeciorzędowe luźne gliny, iły i piaski. Na polu widać ślady obecności lodowca w postaci dość licznych kamieni.
Na warunki klimatyczne panujące na naszej winnicy mają wpływ masy powietrza znad Atlantyku, podobnie jak w słynnym Bordeaux. Z tego powodu wiosna zaczyna się już pod koniec marca, a w okresie ciepłym, od kwietnia do września, średnia tempera osiąga 15 st. C. Wzgórza Trzebnickie na tle nizin wyróżniają się dłużej zalegającą pokrywą śniegu, wyższymi opadami oraz niższymi temperaturami, między innymi z powodu wysokości nad poziomem morza. Ponadto w trakcie zimy pojawiają się w tych okolicach arktyczne masy powietrza. Dzięki tym warunkom region Wzgórz Trzebnickich jest uważany za jeden z najlepszych w Polsce pod uprawę winnego krzewu.
Winiarska historia i atrakcje turystyczne regionu Wzgórz Trzebnickich
Już od średniowiecza Wzgórza Trzebnickie były atrakcyjnym terenem pod uprawy winorośli. Archiwa dotyczące tych okolic wskazują, że pierwsze winnicezakładali tu Cystersi, zakon znany z zaangażowania w życie gospodarcze, w tym w produkcję wina. Materialnym śladem dawnej świetności są klasztory w Trzebnicy i niedalekim Lubiążu, które są kamieniami milowymi Szlaku Cysterskiego oraz bardzo atrakcyjnymi turystycznie miejscami.
Kolejne wzmianki dotyczą okresu sprzed II wojny światowej, kiedy to w okolicach Trzebnicy założonych było kilka winnic. W niedalekich Piotrkowiczkach (ok. 1-2 km od naszej winnicy) również były prowadzone plantacje winorośli. Po wyniszczającej wojnie obszar ten poddano odbudowie, dzięki czemu założono wiele nowych upraw. Jednak po czasie, z powodu zmian społeczno-gospodarczych i ostrych zim winnice zostały zlikwidowane. Okolice Trzebnicy – atrakcje tego regionu przykuwają uwagę turystów również dzięki powstałym winiarniom.
Dziś tradycja winiarska na Wzgórzach Trzebnickich zdaje się odradzać ze zdwojoną siłą. Z roku na rok przybywa winnic jak i entuzjastów wycieczek ich śladem. Turyści przybywający, by zwiedzić naszą winnicę, ulokowaną w południowo-zachodniej części Polski, mogą skorzystać również z bogatej oferty miasta Trzebnica — atrakcji turystycznych, jak wyżej wspomniany Szlak Cysterski czy sama miejscowość, która na pewno znajdzie uznanie w oczach turystów.
Wina Wzgórz Trzebnickich
Winnica Jadwigazostała założona przez naszą rodzinę w 2015 roku w Mienicach. Posadziliśmy odmiany: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Johanniter, Muscaris i Solaris na areale 1 hektara.Ze względu na swoją historię i unikalny terroir Wzgórza Trzebnickie wydawały nam się doskonałym miejscem na uprawę winorośli oraz produkcję wina.
Grunt pod nasadzenia ma wystawę południowo–zachodnią. Przed posadzeniem winorośli był to nieużytek dlatego został przygotowany poprzez dwuletnie zabiegi agrotechniczne. Dzięki temu teren został wzbogacony i użyźniony, co przekłada się na jakość produkowanego wina.
W 2016 roku miały miejsce już pierwsze udane zbiory na Wzgórzach Trzebnickich! Wino fermentowało w stalowych zbiornikach, a potrzebna do tego winiarnia powstała poprzez zaadaptowanie pomieszczeń gospodarczych przy domu rodzinnym w niedalekich Ozorowicach.
Od pomysłu do realizacji
Pomysł na założenie winnicy w okolicach Trzebnicy dojrzewał latami, niczym dobre wino. Realizacja pociągnęła za sobą ogromne zmiany w życiu prywatnym i zawodowym. Jednak wieloetapowe przygotowania pomogły w realizacji śmiałych planów. Dziś, z perspektywy tych kilku lat, możemy śmiało powiedzieć, że produkowanie na Wzgórzach Trzebnickich winato praca, którą wykonujemy z radością i która motywuje nas do kolejnych wyzwań.
Warto wspomnieć, że przez ostatnie ponad 20 lat Marek Janiak, założyciel Winnicy Jadwiga, pracował w działach sprzedaży dużych firm branży spożywczej. Przemierzając Polskę samochodem zastanawiał się co może robić w tak atrakcyjnej okolicy pod względem terenu jak i turystyki, w której mieszka od 2001 roku i z którą czuje się związany. Połączenie wiedzy i doświadczenia z zakresu rolnictwa, przetwórstwa spożywczego i handlu zaowocowało pomysłem stworzenia własnej winnicy.
Ważnym motywem tej przełomowej decyzji nie były pieniądze, ale raczej możliwość odczuwania ogromnej satysfakcji z realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest w polskich warunkach prowadzenie winnicy i produkcja wina. Ogrodnictwo zawsze było naszą pasją, a produkcja wina i uprawa winorośli wiąże się z historią naszej rodziny. Chcieliśmy również pokazać, że powodzenie tej inicjatywy może być dobrym przykładem dla mniejszych polskich gospodarstw poszukujących dochodów z produkcji rolnej i małego przetwórstwa. Jest to alternatywa zwiększenia szans na stabilizację ekonomiczną i społeczną na wsi przy dominującym modelu gospodarstw wielkopowierzchniowych. Nasz sposób na promowanie własnej produkcji to nieustanne dbanie o najwyższą jakość i odwoływanie się do lokalnych tradycji oraz wartości. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki okolicznych terenów, Świętej Jadwigi Śląskiej, a logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej. Dodatkową inspiracją były narodziny pierwszej wnuczki, Jadzi, które zbiegły się z czasem powstania winnicy.
Rodzinny biznes i lokalna współpraca
Rozwój przedsięwzięcia opiera się na dwóch ważnych filarach – wsparciu rodziny i współpracy z kolegami z branży. Dzięki rodzinnym staraniom nieustannie się rozwijamy, a najbliżsi mają ogromny udział w sukcesach Winnicy Jadwiga. Z inspiracji synów, Mikołaja i Kornela, powstały nowe produkty takie jak Orange Pét Nat czy wina dla Tuzzy Globale, córka Marta wspiera działania graficzne, natomiast żona Beata i synowa Dorota angażują się w przedsięwzięcia promocyjne. Winnica Jadwiga to nasz rodzinny biznes, gdzie każdy odnalazł swoje miejsce.
W ostatnich latach w okolicach Wzgórz Trzebnickich wino stało się istotnym elementem kultury. Zostało założonych kilka winnic, z którymi współpracujemy. Przykładem takiej kooperacji jest zakup wspólnie z Winnicą Moderna urządzeń do butelkowania i etykietowania. Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rozwoju okolic powiatu trzebnickiego i ich atrakcyjności. Współpraca regionalna ma szerszy wymiar w Stowarzyszeniu Winnic Dolnoślaskich, którego jesteśmy członkiem. W ramach stowarzyszenia realizowane są wyjazdy studyjne oraz imprezy promujące kulturę winiarską np. Winiarze i Przyjaciele.
Zarówno prace przygotowawcze, zakładanie winnicy, jak i obecne procesy są realizowane na podstawie własnoręcznie zdobytych zasobów materialnych oraz pracy własnej. Projekt nie mógłby jednak ujrzeć światła dziennego bez wsparcia bliskich znajomych oraz sąsiadów z lokalnych miejscowości — Ozorowic, Strzeszowa, Piotrkowiczek oraz Mienic.
Winiarska sztuka i doświadczenie
Prowadzenie winnicy oraz produkcja wina w polskich warunkach to nasze codzienne wyzwanie. By stawić mu czoła, potrzebna jest wiedza, nie wspominając o doświadczeniu. Wiele informacji dostępnych jest w literaturze, choć dość często o podjęciu danej czynności musi decydować ostatecznie sam winiarz. W takich momentach bardzo cenne są bezpośrednie kontakty z innymi winiarzami w Polsce i w innych europejskich winiarskich regionach, szczególnie na bliskich Morawach. Życzliwość kolegów po fachu oraz ich know-how, którym się dzielą, są nieocenione.
Miarą dbałości o produkcję jest konieczność prowadzenia własnych analiz laboratoryjnych, dzięki którym możemy kontrolować procesy winifikacyjne, a tym samym nieustannie dbać o jakość tworzonych przez nas win. Najbliższe plany koncentrują się więc na podtrzymaniu dobrej jakości, promowaniu marki oraz rozwoju współpracy z okolicznymi producentami regionalnych wyrobów z okolic Trzebnicy. W 2020 roku został obsadzony winoroślą kolejny hektar. Na nowej parceli poza sprawdzonymi szczepami pojawiły się nowe, Chardonnay i Pinot Noir. To kolejne działania, które pozwolą na poszerzenie naszej oferty win.
Ponadto, od jakiegoś czasu, coraz mocniej angażujemy się w działalność enoturystyczną. Wiemy, że miejsce, które tworzymy z pasją, jest ciekawą propozycją wśród trzebnickich atrakcji turystycznych. Do zobaczenia więc na zwiedzaniu winnicy przy lampce wina! Wino z Polski, to się da!