Winnica Jadwiga

Terroir

Winnica znajduje się w paśmie grzbietu południowego Wzgórz Trzebnickich. Ze szczytów tych wzgórz rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląską, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym masywem Ślęży. Rejon Wzgórz Trzebnickich z racji niewątpliwych walorów przyrodniczych i turystycznych bywa porównywany z Toskanią we Włoszech. Pagórki są poprzeplatane siecią szlaków rowerowych, które są fragmentem międzynarodowego szlaku (R9-Szlak Bursztynowy) łączącego Adriatyk z Morzem Bałtyckim. Co ciekawe, szlakiem tym można dotrzeć do regionów winiarskich w Czechach na południowych Morawach i Austrii.

Młoda winnica i widok w stronę Wrocławia, w oddali zarysowuje się Ślęża

Podłoże, na którym posadzono winorośl zostało ukształtowane przez nawiane pyły lessowe oraz działanie lądolodu, który wypchnął trzeciorzędowe luźne utwory – gliny, iły i piaski. Na polu widać ślady obecności lodowca w postaci dość licznych kamieni.

Na warunki klimatyczne panujące na Nizinie Śląskiej mają wpływ masy powietrza znad Atlantyku (podobnie jak w słynnym Bordeaux), z tego powodu wiosna zaczyna się już pod koniec marca, a w okresie ciepłym ( IV-IX) średnia tempera osiąga  15 st. Celsjusza. Wzgórza Trzebnickie wyróżniają się dłużej zalegającą pokrywą śniegu, wyższymi opadami oraz niższymi temperaturami z powodu m. in. wzrostu wysokości n.p.m.

Winiarska historia regionu

Tradycje uprawy winorośli na tych ziemiach są bardzo stare. Przed II wojną światową na wzgórzach w okolicy Trzebnicy były winnice, a po wojnie próbowano zakładać nowe plantacje. Z powodu zmian społeczno-gospodarczych i ostrych zim winnice zostały zlikwidowane. Warto przypomnieć również o obecności zakonu Cystersów na tych ziemiach i ich zaangażowania w życie gospodarcze, w tym produkcję wina. Materialnym śladem dawnej świetności są  klasztory  w Trzebnicy i  niedalekim Lubiążu, które są kamieniami milowymi Szlaku Cysterskiego.

Historia naszej winnicy

Winnicę Jadwiga została założona w roku 2015 na powierzchni 1 ha. Posadzne zostały odmiany tzw. mieszańce: Rondo, Regent, Cabernet Cortis,  Johanniter,  Muscaris i Solaris.

Właściciel Marek Janiak wraz z zespołem dokonującym nasadzenia winnicy

Grunt pod nasadzenia ma wystawę południowo–zachodnią i został przygotowany poprzez 2–letnie zabiegi agrotechniczne i uprawowe. Przed posadzeniem winorośli był to nieużytek.

Pomysł na założenie winnicy dojrzewał latami, a jego realizacja pociągnęła za sobą  duże zmiany w życiu prywatnym i zawodowym. Warto wspomnieć, że przez ostatnie ponad 20 lat pracowałem w działach sprzedaży dużych firm  branży spożywczej. Przemierzając Polskę samochodem zastanawiałem się, co mogę robić w miejscu, w którym mieszkam od 2001r. i, w które już wrosłem. Połączenie wiedzy produkcyjno–rolniczej oraz handlowej wydaje się logiczne i oczywiste. Produkcja winiarska skupia te zagadnienia  w jedną całość.

Ważnym motywem mojej decyzji była chęć pracy nie tylko dla pieniędzy, ale dla własnej satysfakcji z realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia, a takim jest w polskich warunkach prowadzenie winnicy i produkcja wina. Warto podkreślić, że ogrodnictwo zawsze było moją pasją, a produkcja wina i uprawa winorośli wiąże się z historią mojej rodziny. Sądzę, że powodzenie tej inicjatywy może być dobrym przykładem dla innych, mniejszych gospodarstw poszukujących dochodów z produkcji rolniczej i małego przetwórstwa. Jest to jedna z alternatyw zwiększenia szans na stabilizację ekonomiczną i społeczną na wsi, przy dominującym modelu gospodarstwa wielkopowierzchniowego.

Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia i wskazówek właściciela Winnic Wzgórz Trzebnickich pana Rafała Wesołowskiego, który od kilku lat prowadzi winnicę w niedalekim Węgrowie. W ostatnich latach w rejonie Wzgórz Trzebnickich zostało założonych kilka winnic, z którymi współpracuję. Obszar ten posiada jedne z najbardziej sprzyjających warunków do uprawy winnego krzewu w Polsce.

Mój pomysł na promowanie własnej produkcji to dbanie o najwyższą jakość i odwołanie się do lokalnych tradycji oraz wartości. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi, Św. Jadwigi Śląskiej, a logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej.

Prace przygotowawcze i samo zakładanie winnicy były prowadzone w oparciu o własne zasoby materialne i pracę własną. Projekt nie zostałby zrealizowany bez pomoc rodziny, znajomych oraz sąsiadów z Ozorowic, Strzeszowa i Mienic.

W 2016 r. miały miejsce pierwsze zbiory, a wino fermentuje w stalowych zbiornikach. Winiarnia znajduje się obok domu w sąsiednich Ozorowicach. Budynek został adoptowany, a pierwotną jego funkcją były garaż i pomieszczenia gospodarcze.

Aby sprostać licznym wyzwaniom w trakcie uprawy i przerobu winogron potrzebna jest  wiedza nie wspominając o doświadczeniu. Wiele informacji jest dostępnych w literaturze, choć dość często można znaleźć przypis autora, że o podjęciu danej czynności musi decydować sam winiarz. I tutaj jest potrzebna praktyka. A skąd ją wziąć, gdy robi się to pierwszy raz? Na szczęście są bezpośrednie kontakty z życzliwymi kolegami z branży.

Miarą komplikacji produkcji jest konieczność prowadzenia własnych analiz laboratoryjnych, dzięki którym jest możliwa kontrola zachodzących procesów w owocach i winie.

Najbliższe plany koncentrują się na wyprodukowaniu dobrej jakości wina, stworzeniu marki i na rozwoju współpracy z okolicznymi producentami. Jednym z pomysłów jest budowanie bazy technicznej pod działalność enoturystyczną i wspólna promocja wyrobów lokalnych.

Marek Janiak

Winnica Jadwiga
strzałka do góry
tel. 514 061 069 | biuro@winnicajadwiga.pl