Enoturystyka — kultura, tradycja, podróże i wino

Wraz z rosnącą popularnością wina wśród konsumentów oraz dynamicznym rozwojem winiarstwa coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju cieszy się również enoturystyka, czyli popularnie zwiedzanie winnicy. Odwiedzanie miejsc związanych z produkcją wina, odkrywanie ich bogatej historii (powstanie pierwszych winnic na terenie Polski datuje się na X wiek n.e, a więc zbiega się ono z początkami polskiej państwowości), poznawanie procesów wytwarzania tego szlachetnego trunku, a także jego degustacja okazuje się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu dla coraz większej liczby polskich turystów.

Dlaczego warto zwiedzać polskie winnice?

Wino jest nierozerwalnie związane z europejską kulturą, będąc od wieków obecne w jej tradycji, obrzędach religijnych, literaturze i sztuce. To właśnie wyjątkowość wina sprawia, że enoturystyka to nie tylko forma wypoczynku, ale także niezwykła podróż w czasie, podczas której można zapoznać się z historią i zwyczajami (nie tylko kulinarnymi) danego regionu. Zwiedzając winnice, goście mogą dowiedzieć się nie tylko o sposobach uprawy winorośli i samym procesie powstawania wina, ale także odwiedzić liczne pomieszczenia, w których jest ono produkowane i przechowywane. Mają również okazję spróbować najróżniejszych rodzajów tego trunku, delektując się niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem każdego z nich. 

enoturystyka w trzebnicy

Warto zaznaczyć, że część win, przeznaczonych do degustacji i zakupu w winiarniach to produkty lokalne i ekskluzywne, co sprawia, że trudno natknąć się na nie nawet w specjalistycznych sklepach. Mimo że za najlepszy czas na enoturystykę uważa się późne lato, na które przypada okres zbiorów, to zwiedzanie winnic można z powodzeniem praktykować przez cały rok, odkrywając coraz to nowe smaki i związane z nimi miejsca.

Winnica Jadwiga dolnośląska winnica z tradycją

Winnica Jadwiga jest położona na słynących z pięknych krajobrazów podwrocławskich Wzgórzach Trzebnickich. To kameralne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i natłoku codziennych obowiązków poznając tajniki powstawania wina, a także dowiedzieć się wiele o winiarskiej kulturze i lokalnej historii. Degustacja wielu rodzajów win tamtejszej produkcji, przekąsek i kulinarnych wyrobów pochodzących od okolicznych producentów pozwoli w pełni doświadczyć specyfiki tego wyjątkowego miejsca. Winnica organizuje również warsztaty z zakresu technik degustacji, pikniki oraz plenerowe sesje zdjęciowe. Oprócz propagowania kultury picia wina celem winnicy jest także promocja regionu i wspieranie lokalnych przedsiębiorców. 

Wszystkich, którzy pragnął odpocząć w pięknej okolicy oraz poznać smak doskonałego dolnośląskiego wina serdecznie zapraszamy w odwiedziny!

POWRÓT