Wino musujące — charakterystyka i rodzaje
Przyjęło się, że pierwsze wino musujące zostało wyprodukowane w Szampanii, w XVII wieku. Szybko okazało się jednak, że ten trunek zdobył swoją popularność i stał się idealnym towarzyszem do celebracji różnych wzniosłych wydarzeń. Najczęściej spotykane są wina musujące w wersji białej, natomiast chętnie wybierane są również te o różowym, czy czerwonym odcieniu. Ponadto te napoje mają wiele wariantów smakowych — można zdecydować się na wina półsłodkie, słodkie, a nawet wytrawne. Niezależnie od koloru, czy smaku ma jednak jedną wspólną cechę, czyli charakterystyczne bąbelki. Z racji, że istnieje możliwość wyboru wielu wersji, warto zdobyć odpowiednią wiedzę na ich temat, co pozwoli zdecydować się na odpowiednią butelkę, która uczci każde specjalne wydarzenie.
Metody wytwarzania win musujących
Sposobów na produkcję napojów wyskokowych z bąbelkami jest wiele, a każda z nich jest zależna od miejsca pochodzenia, jego zwyczajów, lub chociażby producenta.
Saturacja
Najprostszą, oraz najtańszą z metod produkcji wina, jest saturacja. Polega ona na gazowaniu, czyli potraktowaniu wina dwutlenkiem węgla w sztuczny sposób. Dzięki temu napój jest nasycony dużymi, szybko ulatniającymi się bąbelkami.
Metoda klasyczna
Ten sposób produkcji jest uważany za najbardziej szlachetny i polega na dwóch etapach. W pierwszym z nich miesza się ze sobą kilka win bazowych. Następnie całą mieszankę przelewa się do innych butelek, gdzie dodaje się cukru i drożdży. Po takim przygotowaniu szkło trafia do piwnicy, w której rozpoczyna się druga fermentacja. To właśnie w niej powstaje dwutlenek węgla, a wino dojrzewa.
Sposób Merreta
Jego metoda jest niemal identyczna jak metoda klasyczna, jednak różni się rodzajem butelki, w którym trzymany jest trunek oraz obecnością osadu, który wyróżnia ten sposób wytwarzania od pozostałych. Dzięki zastosowaniu grubszego szkła tworzy się ciśnienie, w wyniku czego powstałe bąbelki zostają lepiej uwięzione w cieczy, a wino musujące jest bardziej nasycone.
Metoda pradawna
Jak sama nazwa wskazuje, ta metoda cechuje się swoim wieloletnim stażem, a największe znaczenie odgrywa w niej jedynie częściowa fermentacja. Jest ona wykonywana klasycznie, natomiast po osiągnięciu około 10-11% alkoholu, zostaje celowo zatrzymana. Po takim procesie wino jest rozlewane do butelek odpornych na wysokie ciśnienie oraz przechowywane w odpowiedniej temperaturze, która sprzyja ponownej fermentacji, kończącej się w szczelnie zamkniętej butelce. Dzięki niej napój staje się bardziej nasycony, a poziom jego alkoholu wzrasta.
Które wino musujące wybrać?
Aby jak najlepiej uczcić daną okazję, należy zdecydować się na odpowiedni napój. Wina cechujące się najwyższą jakością powstają z metody naturalnej, czyli klasycznej, są to między innymi szampany. Powstają one niemal wyłącznie z trzech odmian winogron: pinot noir, pinot meunier i chardonnay. Takie wino musi dojrzewać minimum 15 miesięcy, a te najlepsze z nich spędzają w piwnicach producentów nawet dekadę lub więcej. Innym winem produkowanym metodą naturalną jest hiszpańska cava powstająca niemal w całości w Katalonii. Najczęściej używane są w niej rodzime szczepy, czyli parellada o aromacie jabłek, macabeo, który jest dość neutralny w smaku, oraz xarello — bardziej aromatyczny. W odróżnieniu od szampana cava jest sprzedawana jak najszybciej po osiągnięciu dojrzałości i powinna zostać szybko wypita.
Jeżeli szukają Państwo win o najlepszej jakości, zapraszamy do sprawdzenia oferty Winnicy Jadwiga. Od kilku lat zajmujemy się również produkcją win musujących tzw. Pet-Nat, które są wytwarzane metodą Merreta (Różowa Pantera), oraz pradawną (Orange Pet Nat), więc nasza oferta z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej doświadczonego konesera.
Link do oferty win: https://winnicajadwiga.pl/aktualna-oferta-win/
POWRÓT