Rodzaje butelek do wina — czym się charakteryzują

Wino jest niezwykle popularnym trunkiem w naszej części świata. Szacuje się, że kraje Unii Europejskiej, takie jak Włochy, Francja i Hiszpania, odpowiadają za połowę wprowadzanych na rynek napojów alkoholowych tego typu. Nic zatem dziwnego, że jego producenci starają się przyciągać uwagę konsumentów nie tylko różnorodnością oferowanych rodzajów i smaków, ale także formą, w jakiej sprzedawane jest wino. Na rynku występuje zatem wiele rodzajów butelek do wina o zróżnicowanej pojemności i odmiennych kształtach.

Najpopularniejsze rodzaje butelek

Spośród wszystkich rozmiarów butelek do wina, zdecydowanie największą popularnością cieszy się ta o pojemności 750 ml. Występuje ona w wielu rodzajach kształtów, mających zazwyczaj nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczną funkcję zależną od specyfiki trunku, jaki się w nich znajduje. Najczęściej spotykanym jest Bordeaux charakteryzujący się dużym, ułatwiającym dekantację zagłębieniem na dnie. Ta uniwersalna butelka występuje w dwóch wersjach: lekkiej i ciężkiej. Burgunder to typ dedykowany głównie dla francuskich win pochodzących z Burgundii, odznaczający się grubymi ściankami i dnem. Butelka rodańska jest nieco mniej masywna od burgundzkiej, natomiast alzacka i podobna do niej reńska cechują się wysoką, smukłą budową. Wina musujące umieszczane są zwykle w butelkach typu Chamapgne z charakterystycznym pękatym kształtem oraz mocnym szkłem, mogącym wytrzymać wysokie ciśnienie wewnątrz naczynia.

Nie bez znaczenia pozostaje także kolor szkła, z jakiego zrobiona jest butelka. Kolory takie jak brązowy czy ciemnozielony dedykowane są winom czerwonym, skutecznie chroniąc je przed światłem słonecznym mogącym negatywnie wpłynąć na smak tego typu trunków. Przezroczyste lub jasnozielone naczynia stosuje się zazwyczaj w przypadku białych win, znacznie bardziej odpornych na promieniowanie UV.

wina online

Niestandardowe butelki

Wina nietypowe mogą być sprzedawane w butelkach o niestandardowej pojemności. Przykładowo wino żółte dostępne jest w butelce 620 ml. W przypadku słodkich win wysokiej jakości można niekiedy natknąć się na rozmiary 350 ml. Naczynia litrowe przeznaczone są zwykle dla tanich, gorszych jakościowo trunków, podczas gdy butelki o większej objętości takie jak np. 6-litrowy Matuzalem, 9-litrowy Salmanazar, 12-litrowy Baltazar czy też największy z dostępnych, mieszczący aż 15 litrów Nabuchodonozor są raczej rzadko spotykane w sklepach i zarezerwowane na specjalne okazje.

Butelka typu magnum

Butelka typu magnum o pojemności 1500 ml, czyli dwóch standardowych butelek, to popularny rodzaj naczynia, doskonale sprawdzający się w przypadku imprez okolicznościowych i uroczystości. Duża pojemność nie tylko pozwala „obsłużyć” większą liczbę osób, ale także bezpośrednio przekłada się na smak wina. Dzieje się tak, ponieważ większa objętość zapewnia winom lepsze dojrzewanie. Magnum jest pierwszym z naprawdę dużych rozmiarów butelek dostępnych w sprzedaży, stanowiąc kompromis między satysfakcjonującą ilością a poręcznością. Dzięki temu wino w butelce tego typu bardzo dobrze sprawdzi się również jako prezent.

Zachęcamy do śledzenia naszej oferty, ponieważ butelki magnum już wkrótce będą dostępne naszej winnicy!

POWRÓT