Rocznik 2022, nowe wina, Blanc de Noir

Ubiegły rok przyniósł nam wiele nowych wyzwań i osiągnięć. Sezon winiarski rozpoczęliśmy nie tylko od intensywnych prac na naszej winnicy, ale również od nowych inwestycji i ulepszania naszej winiarni. Wszystko łączy się z obsadzenia winoroślą naszej nowej parceli, co miało miejsce w roku 2020 i zbiegło się z pierwszym lockdownem w Polsce. Nowa parcela została obsadzona nowymi szczepami: Chardonnay, Pinot Noir oraz Souvignier Gris, oraz poszerzona o uprawę sprawdzonych przez nas odmian: Johanniter, Cabernet Cortis. Od momentu pierwszego zbioru ilość produkowanego przez nas wina wzrasta, dlatego, aby zmieścić większa ilość trunku, postanowiliśmy rozbudować winiarnie i wybudować wiatę produkcyjną, gdzie teraz przetwarzamy nasze winogrona.

Blanc de noir

Winnica to natura, która lubi stawiać nowe wyzwania przed jej opiekunem. Winiarz, który się nią zajmuje, musi mieć otwartą głowę i reagować na jej kaprysy, więc lubimy nowe wyzwania i z roku na rok się rozwijamy, próbując nowych technik produkcji. W roczniku 22 postanowiliśmy wyprodukować własne blanc de noir, czyli wino białe z czerwonych winogron. Wino białe z czerwonych winogron? Niech was to nie dziwi, bo to właśnie z tego rodzaju wytwarza się różowe wina, a jest to możliwe przez skrócenie czasu maceracji (przetrzymywanie skórek z sokiem). W przypadku tego wina zdecydowaliśmy się na wyeliminowanie tego procesu i zastosowanie analogicznej metody jak do białych winogron.


Do tego niezwykłego wina wybraliśmy szczep Cabernet Cortis, które tłoczyliśmy w całości, wraz z szypułkami. Efekt przerósł nasze oczekiwania i nic dziwnego, bo parametry m.in. kwasowość były idealne na wino tego rodzaju. Niedawno mieliśmy okazję poddać je próbie podczas konkursu WINOPL 2023, gdzie obok kupażu Rondo-Regent, które uzyskało drugi najlepszy wynik w kategorii win czerwonych, blanc de noir zostało wyróżnione srebrnym medalem.
Wino w aromatach jest powalające. W nosie wyczujecie jabłka, gruszki oraz miód pszczeli.


Niedługo rozpoczynamy butelkowanie, a wino będzie można dostać już na początku kwietnia.
To kto chce spróbować nasze biało-czerwone?

Aktualna oferta

POWRÓT